Konarski kwitnie zawodowo
21-03-2018

21 marca w naszej szkole już po raz czwarty odbył się dzień zawodów pod nazwą „Wiosna Zawodowców”. Jest to znana inicjatywa, ponieważ w ten sposób przekazywane są informacje młodym ludziom, że w wielu zawodach jest przyszłość i to fachowcy są poszukiwani na rynku pracy. W tym roku formuła spotkania została nieco zmieniona, ponieważ do gości, którzy prowadzili wykłady dołączyli absolwenci Konarskiego, którzy mieli możliwość zaprezentować gimnazjalistom swoje życiowe osiągnięcia po skończeniu technikum w ZSP nr 1.

Jak powiedziała dyrektor szkoły Małgorzata Wojtasik : „To właśnie absolwenci są gwarantem sukcesu szkoły, gdyż udowodnili, że kształcąc się w naszej szkole zdobyli wymarzony zawód, w którym świetnie się odnajdują, założyli własne firmy i jednym słowem stali się ludźmi sukcesu.”

Uczniowie klas trzecich zaprezentowali swoje zawody czyli: technika logistyka, technika informatyka, technika ekonomistę, technika organizacji reklamy oraz technika hotelarstwa, a tuż za nimi swoje wystąpienia mieli absolwenci szkoły, którzy opowiadali o swoich firmach, zawodach, o tym w jaki sposób Konarski wpłynął na ich życiowe wybory, które okazały się strzałem w dziesiątkę. Artur Haja – wojskowy pilot śmigłowca, jak sam stwierdził, dużo pomocy otrzymał od nauczycieli, którzy w profesjonalny sposób wskazali mu ścieżkę kariery zawodowej, którą zrealizował w 100%.

Swoje wystąpienie miał także Edmund Kaczmarek - starosta Powiatu Jędrzejowskiego. Przypomniał, że ZSP nr 1 w Jędrzejowie, uchodzi za jedną z najlepszych placówek edukacyjnych, o czym mogli zaświadczyć będący tam absolwenci osiągający sukcesy w różnych dziedzinach w Polsce i za granicą.

Tego dnia odbyło się także II Forum o Biznesie i Edukacji, podczas którego uczniowie, nauczyciele i przedsiębiorcy dyskutowali na temat przyszłości szkolnictwa zawodowego, możliwości i szans jakie daje młodym ludziom szkoła zawodowa. Wśród uczestników pojawili się przedstawiciele : Izby Gospodarczej z Kielc, Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Ochotniczego Hufca Pracy-Punkt Pośrednictwa Pracy z Jędrzejowa, Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości z Kielc, Vanstar, QuickPack Polska, Kieleckiego Parku Technologicznego.

Ponadto w dniu święta zawodów uczniowie klas pierwszych technikum wyjechali na wycieczki przedmiotowe do firm działających w regionie a trzecioklasiści na specjalnie przygotowanych na ten szczególny dzień stoiskach prezentowali młodszym kolegom zawody przyszłości z Konarskiego.

Wśród zaproszonych gości na uroczystości pojawili się: Edmund Kaczmarek - starosta powiatu jędrzejowskiego, Stanisław Nawrot - Naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego, Urszula Bielejec- Omietańska z Kuratorium Oświaty w Kielcach, Marta Bogucka z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Paulina Połowniak z Vanstar oraz Monika Błaszkiewicz z Quickpack.

O szkole i zawodach Konarskiego słuchali uczniowie: Szkoły Podstawowej nr 5 w Jędrzejowie, Zespołu Placówek Oświatowych z Nagłowic, Samorządowej Szkoły Podstawowej z Motkowic, Samorządowej Szkoły Podstawowej z Mierzwina, Szkoły Podstawowej z Złotnik, Szkoły Podstawowej z Oksy, Szkoły Podstawowej nr 4 z Jędrzejowa. Mieli oni także okazję wysłuchać prelekcji Marty Boguckiej z Akademickiego Centrum Kariery Uniwersytetu Jana Kochanowskiego z Kielc na temat: „Budowania własnej kariery i predyspozycji zawodowych jako wyznacznika wyboru zawodu”.

Warto zapamiętać słowa Dyrektor Szkoły Małgorzaty Wojtasik: „Jestem przekonana, że Konarski spełnia oczekiwania uczniów i rodziców. Wyniki osiągnięte na maturze i egzaminach potwierdzających kwalifikacje zawodowe przełożyły się na wysoką pozycję szkoły. Otrzymaliśmy bowiem po raz trzeci tytuł Brązowej Szkoły. Szkoła znalazła się na 202 miejscu w Polsce, a piątym w województwie. Za wzrastający poziom nauczania, nowoczesną bazę dydaktyczną, bezpieczeństwo uczniów, udział w projektach unijnych szkoła dwukrotnie otrzymała nadany przez Instytut Badań Edukacyjnych certyfikat Wiarygodne Technikum.”

Wiosnę Zawodowców przygotowali i zorganizowali nauczyciele przedmiotów zawodowych wraz z uczniami technikum, wicedyrektor Elżbieta Grad a całość koordynowała dyrektor szkoły Małgorzata Wojtasik.

• Anna Krempińska